Planujesz urlop w Gietrzwałdzie? Te atrakcje urozmaicą Twój pobyt

Gietrzwałd to wieś znajdująca się w województwie warmińsko-mazurskim, a dokładnie w powiecie olsztyńskim. Oddalona jest o około 20 km od Olsztyna. Co do zaoferowania ma turystom? Wiele atrakcji znajdziesz na portalu TripAdvisor, ale na szczególną uwagę zasługuję poniższe dwa obiekty.

Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Zaraz po lokacji wsi podjęto działania mające na celu powstanie kościoła. Powstały obiekt utrzymany jest w stylu gotyckim. Od 31 marca 1500 roku nosi obecną nazwę, a w 1970 papież Paweł VI przemianował kościół na bazylikę. Na przestrzeni lat wielokrotnie go przebudowywano. Jego cechą charakterystyczną jest położenie na wzniesieniu i otoczenie kamiennym murem.

Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie

Kaplica wotywna św. Józefa

Powstała w 1877 roku z inicjatywy proboszcza Weichsela, po objawieniach Bogurodzicy. Zbudowano ją z czerwonych cegieł. Wchodząc do środka, można zobaczyć figurę św. Józefa. Po latach dobudowano drewniane krużganki, a rzut kaplicy przypomina prostokąt. Obiekt znajduje się na liście zabytków.

Zorganizuj wycieczkę do Olsztyna, a tam zobaczysz…

Stary Ratusz

Początkowo był to obiekt późnogotycki, ale ostatecznie został przebudowany na styl barokowy. Jest to najstarsza siedziba władz miejskich i sądowych, jaka znajduje się w Olsztynie. Następnie w budynku otworzono Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny.

Dom „Gazety Olsztyńskiej”

Cechą charakterystyczną budynku jest wykonanie z czerwonej cegły. Jak sama nazwa wskazuje, w obiekcie znajdowała się redakcja oraz drukarnia „Gazety Olsztyńskiej”. W 1939 roku pierwotny budynek został całkowicie zniszczony, a jego odbudowa nastąpiła dopiero w 1989 roku. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na mieszczące się tam Muzeum Warmii i Mazur, w którego zasobach znajdują się eksponaty związane z historią Olsztyna.

Pałac Archiprezbitera

Został wybudowany w latach 1771-1772 w stylu neobarokowym. Znajdowała się tu siedziba archiprezbiteratu olsztyńskiego. Od 1907 był pałacem biskupów. W tym czasie wprowadzono do niego wiele bogatych zdobień. Dzięki temu, że obiekt jest nadal siedzibą arcybiskupa seniora archidiecezji warmińsko-mazurskiej, utrzymywany jest w bardzo dobrym stanie. Oczywiście obiekt znajduje się na liście zabytków.

Wiele innych atrakcji, które warto odwiedzić w tych okolicach można znaleźć tutaj.